Naselje u Općini Oriovac koje se nalazi na geografskoj širini 45°08'12“ i geografskoj dužini 17°40'51“ na lijevoj strani rijeke „Save“, koja je ujedno i međunarodna granica sa Republikom Bosnom i Hercegovinom, što ga čine idealnim mjestom za rekreativno – ribolovne manifestacije. Zbog blizine rijeke „Save“ osim ribolovstva, u ljetnim vrućim danima mnogi stanovnici kako naselja tako i okolnih mjesta dolaze da bi se osvježili i okupali.
Naselje Pričac poznato je i po antičkom nalazištu „Rimska cesta“.
Naselje je udaljeno 8 km jugozapadno od naselja Oriovac, te se nalazi na križištu lokalne ceste L - 42027 [ Živike ( Ž4203 )-Pričac ] i nerazvrstane ceste.
Prema zadnjem popisu stanovništva Državnog zavoda za statistiku iz 2021. godine u naselju živi 89 stanovnika u 30 domaćinstva. Površina naselja Pričac je 6,77 km², dok je prosječna gustoća naseljenosti 13 st./km².
Gledajući strukturu stanovništva prema spolu, žene sa 52,80% imaju veći udio u ukupnom broju stanovništva od muškaraca koji ih ima 47,19%. Nadalje, prema dobnoj strukturi stanovnika u naselju 13,48% čine mladi, 66,29% zrelo stanovništvo, te 20,22% starije populacije.
Što se tiče gospodarske osnove, najzastupljenije je poljodjelstvo, stočarstvo i vodno gospodarstvo ( Hrvatske vode ). Na području naselja Pričac registrirano je 9 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.
U naselju djeluje dobrovoljno vatrogasno društvo Živike – Pričac.
Naselje posjeduje kapelicu – Kapelica Blažene Djevice Marije sagrađena 1935. godine. Stanovnici ovog sela slave blagdan Male Gospe 8. rujna.
Jedno od manjih naselja na području Općine Oriovac svakako je i Ciglenik koji je u svojoj povijesti nekoliko puta mijenjao ime. Tako se do 1900. godine naselje zvalo Ciglenik, da bi u periodu od 1900. do 1981. naselje nosilo ime Ciglenik Lužanski. Po svom prostornom položaju Ciglenik se nalazi na 45°10'59“ geografske širine i 17°42'42“ geografske dužine, smješteno na rijeci Orljavi, 6 km zapadno udaljeno od administrativnog središta općine - naselja Oriovac. Ciglenik obuhvaća površinu od 4,41 km², te prosječna gustoća naseljenosti iznosi 30 st./km².
Promatrajući demografsku sliku naselja, razvidno je da u vremenskom razdoblju od 1981 – 2021. godine kada je proveden posljednji službeni popis stanovništva, Ciglenik bilježi kontinuirani pad broja stanovnika, te je 2021. godine na području naselja boravilo tek 133 stanovnika. Sukladno tome, vidljivo je i smanjenje broja kućanstava na području Ciglenika kojih je 1981. godine evidentirano 83, dok je 2021. godine broj kućanstava smanjen na 51 sa prosjekom od 2,6 članova po kućanstvu. Promatrajući strukturu stanovništva prema spolu i dobi, moramo naglasiti da je prisutan veći udio žena, te iznosi 51,13 %, dok muškarci čine 48,87 % ukupnog stanovništva. Prema dobnoj strukturi, mladi čine 18,1 %, 57,9 % čini zrelo stanovništvo, dok 24,1 % čini stanovništvo starije dobi.
Kao i na području cijele Općine Oriovac, i u naselju Ciglenik prevladavaju poljoprivredne djelatnosti, među kojima se ističu ratarstvo, vinogradarstvo, povrtlarstvo i stočarstvo. Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u naselju je registrirano ukupno osam obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, što potvrđuje važnost poljoprivrede za lokalno stanovništvo.
Struktura poljoprivrednog zemljišta u Cigleniku pokazuje da najveći udio čine oranice i pašnjaci, zatim slijede livade i vinogradi, dok najmanji dio obuhvaćaju voćnjaci. Ova raspodjela upućuje na tradicionalni način korištenja zemljišta s naglaskom na stočarsku i ratarsku proizvodnju.
Uz poljoprivredu, u naselju su prisutne i druge gospodarske djelatnosti. Na području Ciglenika registrirana su četiri obrta: „Proizvodni obrt Palković“, specijaliziran za izradu suvenira, „Kranjčević“ – obrt za obradu metala te „Lunnis“ – obrt za proizvodnju proizvoda od papira i “Aurora”-obrt za uređenje krajolika. Ovi subjekti predstavljaju važan doprinos diverzifikaciji lokalne ekonomije i razvoju malog poduzetništva.
Društvena infrastruktura u naselju odgovara potrebama lokalnog stanovništva. U Cigleniku djeluje područna škola s razrednim odjelima od 1. do 4. razreda, a izgrađen je i Društveni dom koji služi kao središte okupljanja i održavanja raznih kulturnih i društvenih događanja.
U segmentu civilnog društva aktivna je sportska udruga – NK „Omladinac“, kao i Dobrovoljno vatrogasno društvo Ciglenik. Također, dio mještana sudjeluje u radu lovne grupe „Kuna“, čiji članovi dolaze iz više naselja unutar Općine Oriovac.
Naselje Ciglenik obiluje vrijednom sakralnom i kulturno-povijesnom baštinom. Među značajnim lokalitetima ističe se kapela svetog Mihovila, zaštitnika mjesta, čiji se blagdan obilježava 29. rujna, kada se ujedno održava i mjesni kirvaj. Kapela je izgrađena 1930. godine na mjestu nekadašnje drvene crkve. Osim vjerskog značaja, kapela ima i važnu ulogu u očuvanju identiteta zajednice.Naselje Ciglenik posebno se ističe i vrijednom graditeljskom i arheološkom baštinom. Na njegovu području nalazi se zaštićeni arheološki lokalitet – prapovijesno naselje „Trnavica“.
Kujnik kao jedno od manjih naselja Općine Oriovac smješteno je na 45°10'19“ geografske širine i 17°44'14“ geografske dužine. Naselje se nalazi uz županijsku cestu Ž - 4202 [ Bartolovci (D525) - Brodski Varoš – Garčin – Strizivojna - Stari Mikanovci (D46) ].
Naselje Kujnik prostire se na površini od 2,56 km², dok prosječna gustoća naseljenosti iznosi 97 st./km². Prema posljednjem popisu stanovništva Državnog zavoda za statistiku iz 2021. godine, u naselju je boravilo 250 stanovnika. Naselje Kujnik bilježi kontinuirani pad broja stanovnika u periodu od 1981. - 2021. godine, koji je u navedenom periodu iznosio 24,9%. U naselju je evidentirano 86 kućanstva, sa prosjekom od 2,9 člana po kućanstvu. Udio žena u ukupnom stanovništvu ravnomjeran je udjelu muškaraca. Promatrajući dobnu strukturu, statistički podaci govore da 12,0 % stanovništva čine mladi, zrelo stanovništvo čini udio od 60,4 %, dok 27,6 % stanovništva čine osobe starije životne dobi što upućuje na trend starenja populacije.
Stanovništvo naselja Kujnik pretežino je usmjereno na poljoprivredne djelatnosti, osobito na ratarstvo, vinogradarstvo i stočarstvo. Prema službenim podacima, na području naselja registrirano je 6 tvrtki tj. obrta i 12 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, što ukazuje na izraženu ruralnu orijentaciju i važnost poljoprivrede kao temeljnog izvora prihoda i zapošljavanja.
U pogledu komunalne i društvene infrastrukture, naselje raspolaže osnovnim sadržajima koji zadovoljavaju svakodnevne potrebe stanovništva. Na području naselja nalazi se mjesno groblje, kao i društveni dom koji predstavlja središnje mjesto okupljanja i održavanja društvenih aktivnosti. Ovaj objekt značajno doprinosi očuvanju zajedništva i društvenog života u selu.
Naselje u Općini Oriovac koje se nalazi na geografskoj širini 45°09'50“ i geografskoj dužini 17°46'46 smješteno je na glavnoj županijskoj cesti Ž - 4202 [ D49 – Lužani – Oriovac - Gornji Andrijevci ( D525 ) ].
Na području naselja živi 237 stanovnika u 92 domaćinstva što čini prosjek od 2,6 stanovnika po domaćinstvu. Površina naselja je 4,13 km², te je prosječna gustoća stanovništva 57 st./km². Promatrajući strukturu stanovništva prema spolu 51,89% stanovništva su žene, te 47,67% su muškaraci. Nadalje, 11,68% čine mladi, 54,97% zrelo stanovništvo, te 33,33% starije populacije.
Što se tiče gospodarske osnove, u Radovanju postoji 4 registrirana obiteljska gospodarstava, 1 obrt frizerski studio „Bojana“.
Na području naselja Radovanje postoji Društveni dom namjenjen za mještane i njihove potrebe.
U naselju nalazi se kapela sv. Ivana Krstitelja u župi sv. Emerika iz Oriovca.
Naselje Lužani pripada među 3 najveća naselja Općine Oriovac. Naselje je smješteno na desnoj obali rijeke Orljave, na 45°10'00“ geografske širine i 17°42'28“ geografske dužine. Lužani se nalaze na čvorištu državne ceste D 4 [ GP Bregana (gr. R. Slov.) – Zagreb - Slavonski Brod - GP Bajakovo (gr. Srbije) ], županijske ceste Ž - 4202 [ Bartolovci (D525) - Brodski Varoš – Garčin – Strizivojna - Stari Mikanovci (D46) ] i Živike [ Lužani (Ž4202) – Živike ], što govori u prilog povoljnog geoprometnog položaja naselja. Isto tako, na području naselja nalazi se i željeznička postaja na relaciji Zagreb - Dugo Selo – Novska - Slavonski Brod – Vinkovci.
Površina naselja iznosi 9,88 km², dok je prosječna gustoća naseljenosti 86 st./km² Prema statističkim podacima iz 2021. godine u naselju Lužani boravilo je 849 stanovnika, te je u odnosu na 1991. godinu kada je evidentirano 1.275 stanovnika, razvidna stopa pada broja stanovnika . Na području Lužana bilježimo 293 domaćinstvo sa prosjekom od 2,9 članova po kućanstvu.
Promatrajući strukturu stanovništva prema spolu, na području naselja Lužani udio žena iznosi 54,18 % , dok muškarci čine 45,93 % od ukupnog broja stanovnika. Dobna struktura stanovništva pokazuje da mladi čine 16,37 % stanovništva, 60,89 % čini zrelo stanovništvo, dok 22,73 % čine osobe starije populacije.
U usporedbi s ostalim naseljima na području Općine Oriovac, Lužani se mogu svrstati među gospodarski razvijenija područja. Najzastupljenije djelatnosti uključuju poljodjelstvo, stočarstvo, kemijsku industriju, građevinarstvo, trgovinu i ugostiteljstvo, što naselju osigurava stabilnu gospodarsku osnovu i raznovrsnost izvora prihoda.
Među gospodarskim subjektima posebno se ističe „Chromos Svjetlost“ d.o.o., jedno od vodećih poduzeća na području Lužana, a i cijele općine Oriovac. Značajan doprinos lokalnom gospodarstvu daju i poduzeća Ergo Staples d.o.o. i Đuro Đaković kao i “Žito” d.o.o. farma. U području ugostiteljstva, posebno mjesto zauzima Caffe bar i pizzeria „Bonaca“, s dugogodišnjom tradicijom uspješnog poslovanja. Na području Lužana registrirano je 27 tvrtki tj. obrta i čak 47 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, što ukazuje na zadržanu vezu stanovništva s ruralnim i poljoprivrednim načinom života.
Lužani su jedno od infrastrukturno najbolje opremljenih naselja unutar Općine Oriovac. U naselju djeluje Osnovna škola „Ljudevit Gaj“, koju pohađa 179 učenika, što potvrđuje vitalnost lokalne zajednice. Stanovnicima su dostupni i ambulanta opće medicine, ljekarna, kao i tim Hitne pomoći, što osigurava dostupnu primarnu zdravstvenu zaštitu.
Značajan objekt društvene infrastrukture je Hrvatski dom, višenamjenski prostor koji koristi Kulturno-umjetničko društvo „Graničar“ i druge lokalne udruge za kulturne, obrazovne i rekreativne aktivnosti.
U području sporta Lužani se ističu brojnim i kvalitetno izgrađenim sportskim sadržajima: sportska dvorana pri osnovnoj školi, nogometno igralište, tereni za mali nogomet, košarku, odbojku i tenis. Ovi sadržaji značajno doprinose kvaliteti života, osobito mladih.
Lužani njeguje i bogatu tradiciju očuvanja kulturne baštine. Posebno se ističe manifestacija „Lužansko čijalo perja“, koja se održava dugi niz godina s ciljem očuvanja narodnih običaja i prijenosa kulturnih vrijednosti na mlađe generacije.
Na području naselja nalaze se i kulturna dobra novije povijesti, registrirana kao zaštićena graditeljska baština:
Spomen ploča organizatorima antifašističke borbe
Spomenik palim borcima i žrtvama fašizma u centru naselja
Spomenik kralju Tomislavu podignut u čast tisućugodišnjice hrvatskog kraljevstva (925. – 1025.)
Ovi spomenici predstavljaju povijesnu i kulturnu vrijednost te doprinose identitetu zajednice.
Pored toga se u centru Lužana ističe i sakralni objekat Crkva gospe Fatimske
Lužani su i sjedište aktivnog civilnog društva. Od udruga građana posebno se ističu NK „Svjetlost“, KUD „Graničar“ i Dobrovoljno vatrogasno društvo Lužani. Njihovo djelovanje doprinosi očuvanju kulturne baštine, sportskog duha i sigurnosti zajednice.
Specifičnog imena, naselje Malino kao jedno od deset naselja Općine Oriovac, pripada u kategoriju naselja srednje veličine po broju stanovnika. Malino se nalazi na 107 m nadmorske visine, te 45°10'16“ geografske širine i 17°44'14“ geografske dužine. U odnosu na administrativno središte općine, Malino je smješteno 3 km zapadno od naselja Oriovac, neposredno uz županijsku cestu Ž – 4202 [Bartolovci (D525)-Brodski Varoš–Garčin–Strizivojna-Stari Mikanovci (D46) ].
Naselje Malino obuhvaća površinu od 6,44 km², dok prosječna gustoća naseljenosti iznosi 63 st./km². Na području naselja, prema statističkim pokazateljima iz 2021. godine boravi 409 stanovnika, te je u odnosu na 1991. godinu prisutan pad broja stanovnika za 37,4 %. U naselju Malino registrirano je 149 kućanstava sa prosjekom od 2,7 člana po kućanstvu.
U strukturi stanovništva prema spolu, 49,14 % čine žene, dok 51,10 % od ukupnog broja stanovništva čine muškaraci. Dobna struktura stanovništva u postotcima iznosi kako slijedi:
Na području naselja Malino nalazi se sjedište tvrtke „CRO-TEX“ d.o.o., te je isto tako registrirano 15 tvrtki tj. obrtnika koji se bave različitim djelatnostima kao što su stolarske usluge Magdalena Pavković, autoprijevoznik Đuro Pavelić, Beauty by LJerka,obrt za usluge itd. Malino je ujedno izrazito poljoprivredno orijentirano naselje, s 28 registriranih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG-a) čija je gospodarska aktivnost najviše usmjerena na ratarstvo, vinogradarstva, stočarstvo, peradarstvo, papirne konfekcije, trgovine i proizvodna zanimanja.
U Malinu su aktivne i udruge koje doprinose društvenom i sportskom životu lokalne zajednice kao što su NK „Mladost“ Malino, DVD Malino, te Extreme klub Malino–Oriovac- dinamičan sportski klub koji se specijalizirao za quad i motocross sportove. Klub je poznat po svojim uspjesima na nacionalnoj i međunarodnoj razini, a domaća staza "Lazine" u Malinu često je domaćin značajnih utrka.U listopadu 2019. godine, Extreme klub Malino–Oriovac bio je domaćin Otvorenog prvenstva Hrvatske u quadcrossu i supercrossu.Extreme klub Malino–Oriovac aktivno sudjeluje u društvenim događanjima, uključujući organizaciju manifestacija poput "Land art Fest" u suradnji s udrugom Arteco Pavletić, čime aktivno doprinosi razvoju, kulturnom životu i prepoznatljivosti naselja Malino i šireg područja općine Oriovac.
Od zaštićene graditeljske baštine, u Malinu se nalazi prapovijesna nekropola koja je svrstana u kategoriju arheoloških lokaliteta..
Naselje u Općini Oriovac koje se nalazi na geografskoj širini 45°09'01“, geografskoj dužini 17°40'51“. Smješteno je u Crnac polju, u mikroregiji srednje posavine slavonskoga međurječja, odnosno 2 km jugoistočno od naselja Oriovac.
Naselje se nalazi na križistu županijske ceste Ž - 4203 [ Lužani ( Ž - 4202 ) – Živike ], lokalne ceste L - 42027 [ Živike ( Ž - 4203 ) - Pričac] i nerazvrstanih cesta. Prema zadnjem popisu stanovništva Državnog zavoda za statistiku iz 2001. godine u naselju živi 308 stanovnika, te je evidentirano 98 domaćinstava. Površina naselja iznosi 7,40 km², te prosječna gustoća stanovništva je 42 st./km².
Prema zadnjem popisu stanovništva Državnog zavoda za statistiku iz 2021. godine u naselju živi 189 stanovnika, te je evidentirano 78 domaćinstava. Površina naselja iznosi 7,40 km², te prosječna gustoća stanovništva je 25 st./km².
Struktura stanovništva prema spolu je 47,08% žena i 52,91% muškaraca, te prema dobnim granicama 11,11% čine mladi, 66,66% zrelo stanovništvo, te 22,22% starije populacije.
Što se tiče gospodarske osnove, najzastupljenije je poljodjelstvo gdje postoji 23 registrirana obiteljsko poljoprivredna gospodarstava, nadalje, vinogradarstvo, vinarija, stočarstvo, trgovina, ugostiteljstvo i 3 obrta (Autoprijevoznik Zdenko Margetić, EUROMONT, te keramika Matičić).
U naselju djeluje Dobrovoljno vatrogasno društvo Živike – Pričac.
U naselju se nalazi područna škola Živike, kapela sv. Katarine djevice i mučenice sagrađena oko 1730. godine, te spomenik obilježja palim mještanima Živika i Pričca od 1841.-1992.godine.
Oriovac
Naselje Oriovac kao administrativno središte istoimene općine ujedno je i najveće naselje na području Općine Oriovac. Oriovac obuhvaća površinu od 15,25 km², dok naselje prema posljednjim statističkim podacima iz 2021. godine broji 1496 stanovnika, što ujedno čini 30,8 % ukupnog stanovništva općine. Oriovac se nalazi na 45°09'53“ geografske širine, te 17°45'37“ geografske dužine. Naselje je smješteno na jugozapadnim padinama Dilj gore, 22 km zapadno od grada Slavonskog Broda.
Naselje Oriovac nalazi se na povoljnom prometnom položaju; na križanju županijskih cesta Ž - 4202 [ Bartolovci (D525) - Brodski Varoš – Garčin – Strizivojna - Stari Mikanovci (D46) ], Ž - 4204 [ Oriovac (Ž - 4202) - Slavonski Kobaš - gr. R.BiH ] i nerazvrstanih cesta. Također, u naselju postoji željeznička postaja na relaciji Zagreb - Dugo Selo – Novska - Slavonski Brod - Vinkovci.
Prosječna gustoća naseljenosti na području naselja Oriovac iznosi 98 st/km2. Od ostalih demografskih pokazatelja, moramo naglasiti da je na području Oriovca evidentirano 554 domaćinstava sa prosjekom od 2,7 člana po domaćinstvu. U strukturi stanovništva prema spolu žene su zastupljene sa 52,13 %, dok muškarci čine 47,86 %. Dobna struktura stanovništva Oriovca, može se reći da je u znatnom opadanju mlađe populacije; 12,96 % čine mladi, 62,03 % zrelo stanovništvo, dok 25 % čine osobe starije životne dobi.
Po stupnju gospodarske razvijenosti naselje Oriovac prednjači u odnosu na ostala naselja na području općine s ukupno 12 registriranih poduzeća, 44 obrta i 37 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG-ova). Među najistaknutijim gospodarskim subjektima izdvajaju se “ Oriolik”d.o.o. proizvodnja namještaja, “Rekord tim” d.o.o. najveći hrvatski proizvođač spužvi, “ Oriobeton” d.o.o.,IKS (usluge građevinskim strojevima), Limarija DAS i Pavić Plast. Gospodarske djelatnosti obuhvaćaju razna područja, uključujući proizvodnju, obrtništvo, trgovinu i poljoprivredu.
Na području naselja Oriovac djeluju dvije ključne obrazovne ustanove: Osnovna škola „Dr. Stjepan Ilijašević“, koju pohađa 325 učenika u razredima od 1. do 8. Dječji vrtić „Ivančica Oriovac“, kapaciteta 111 djece, s područnim vrtićem u Brodskom Stupniku koji pohađa 49 djece. Vrtić također provodi program predškole za djecu s područja drugih općina. Zbog povećane potrebe mještana Oriovaca, 2017. g. se otvara obrt za čuvanje djece “ Sunčica”, kapaciteta 12 djece
U pogledu pružanja primarne zdravstvene zaštite, na području Oriovca djeluju ambulanta opće i stomatološke medicine, ljekarna i veterinarska ljekarna Pored zdravstvenih ustanova naselje raspolaže i sa poštanskim uredom, poslovnicom Fine,uredom za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (javna savjetodavna služba), matičnim uredom, stanicom za tehnički pregled (STP Euroslavonija I), te benzinskom postajom.
Oriovac je i jedno od rijetkih naselja s Reciklažnim dvorištem, izgrađenim uz pomoć EU fondova, kojim upravlja komunalno poduzeće ORIO-KOM d.o.o.
Uži centar naselja Oriovac je obogaćenog sadržaja potrebitog za sve mještane: tržnica,tri trgovine, tri mesnice, pekarnica “ Janković”, cvjećarna “ Palma”, prodavaonica građevinskog materijala “ Paterna” kao i samouslužna autopraonica “ Adriateh”.
Ugostiteljska ponuda obuhvaća restoran "Rustik", više caffe barova te raznovrsne uslužne djelatnosti poput frizerskih salona, fotografskih studija, knjigovodstvenih servisa i prijevoza.
U segmentu društvenih djelatnosti, posebice moramo naglasiti da na području naselja Oriovac djeluje nekoliko izrazito aktivnih športskih i kulturnih udruga; KUD „Luka Ilić Oriovčanin“( istaknut u tradicionalnom provođenju manifestacije “Oriovačke žetvene svečanosti”), NK „Oriolik“, KK „Rekord Tim“, "TKD Škorpion", Lovačko društvo „Prepelica“, "ŠN Oriovac", te udruga umirovljenika. Udruga voćara i vinogradara Oriovac je jedna od aktivnijih udruga poznata po tome što već duži niz godina organizira i provodi “ Oriovitu” , manifestaciju na razini međunarodnog ocjenjivanja vina.
Također, osobito važno za naglasiti je i je prestižna ultramaratonska biciklistička utrka CroUltra24 koja se održava u Oriovcu. Ova utrka je službeno Europsko prvenstvo u disciplinama 6, 12 i 24 sata, priznato od strane Svjetske ultramaratonske biciklističke udruge (WUCA).
DVD Oriovac jedno je od najaktivnijih vatrogasnih društava . 2023. godine društvo je nabavilo novo suvremeno vatrogasno vozilo kako bi unaprijedili svoje operativne sposobnosti, te su proveli proširenje i cjelovito preuređenje vatrogasnog doma.DVD aktivno sudjeluje u zajednici te organizira i poznato vatrogasno natjecanje Zimski kup Oriovac.
Oriovac također raspolažesa: prostranim Društvenim domom, Kinodvoranom dostupnom mještanima i posjetiteljima Župnom crkvom sv. Emerika (izgrađena 1814., -zaštićeno kulturno dobro), te mjesnim grobljem i mrtvačnicom.
Na području naselja Oriovac, također je evidentirano nekoliko arheoloških lokaliteta;
- Prapovijesna nekropola u ul. Braće Radića
- Antičko nalazište „Rimska cesta“
- Prapovijesno nalazište „Glatnik“
Od kulturnih dobara novije povijesti svakako vrijedi istaknuti spomen ploču podignutu u čast obilježavanja 150 – te godišnjice ilirskog pokreta; spomen ploču u čast poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu; spomenik Mati Gabriću; spomenik barunu Filipoviću za gradnju nasipa 1880. godine; te tursku česmu iz 17. stoljeća.
Slavonski Kobaš jedno je od tri najveća naselja u sastavu Općine Oriovac. Smješteno na lijevoj obali rijeke Save, naselje obuhvaća površinu od 33,12 km². Naselje se nalazi na 45°05'59“ geografske širine, te 17°44'37“ geografske dužine, na križištu županijskih cesta Ž - 4204 [ Oriovac ( Ž - 4202 ) - Slavonski Kobaš - gr. R BiH ], lokalnih cesta L - 42028 [ Kloštar - Slavonski Kobaš ( Ž - 4204 ) ], L42036 [ Slobodnica ( Ž - 4206 ) – Kaniža – Bebrina - Slavonski Kobaš ( Ž - 4204 ) ] i nerazvrstanih cesta.
Prema posljednjim statističkim podacima Slavonski Kobaš broji 1034 stanovnika, sa prosječnom gustoćom naseljenosti od 31 st/km², te 344 domaćinstava sa prosjekom od 3 člana po domaćinstvu. Na relativno nepovoljnu dobnu strukturu stanovništva ukazuju podaci o 65,28 % zrelog stanovništva, te 18,56% starije populacije, dok tek 16,15 % ukupnog broja stanovnika čine mladi ljudi. Nadalje, struktura stanovništva prema spolu je gotovo ravnomjerna što znači da 50,29 % stanovništva čine žene, dok udio muškaraca u ukupnom stanovništvu iznosi 49,70 %.
U Slavonskom Kobašu registrirano je 121 obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo te 29 obrta i tvrtki koje posluju na području općine Oriovac. Iz prethodno navedenog vidljivo je da se stanovništvo prvenstveno bavi poljoprivrednim djelatnostima.
U zoni naselja Slavonskog Kobaša nalazi se sidrište za brodove na rijeci Savi.
Na području Slavonskog Kobaša djeluje i područna škola sa razrednim odjelima za nastavu od I – IV razreda koju pohađa 90 učenika; zatim ambulanta opće medicine, veterinarska ambulanta, te je izgrađen društveni dom s ciljem zadovoljavanja potreba stanovništva u segmentu društvenih djelatnosti.
Na području naselja djeluje i lovačko društvo „Orljava“, u lovištu „Slavonski Kobaš“ koje se prostire na 5.800 ha površine od čega je u vlasništvu Općine Oriovac 5.273 ha. U lovištu se gospodari sa srnama, zečevima i fazanima.
Od ostalih udruga prisutnih na području Slavonskog Kobaša, ponajprije moramo istaknuti Kulturno-umjetničko društvo „Matija Gubec“, zatim NK „Slavonac“, KKK „Oriolik“, DVD Slavonski Kobaš, te kreativnu udrugu mladih „Limes“ koja provodi već tradicionalnu Tijelovsku biciklijadu.
Od sakralnih objekata na području naselja, nužno je istaknuti župnu crkvu sv. Ivana Krstitelja koja je dio naselja, izgrađenu 1780. godine u istoimenoj župi koja je osnovana 1600. godine. U naselju se nalazi i crkva Blažene Djevice Marije (zaštićeno kulturno dobro kao i župna crkva sv. Ivana Krstitelja) na groblju čija kapela je ostatak znatno veće crkve i samostanskog kompleksa.
Slavonski Kobaš poznat je i nekoliko arheoloških lokaliteta:
- prapovijesno nalazište „Kremenica, Brežani“
- prapovijesna nekropola „Selišta“
- antičko nalazište „Rimska cesta“
Dragi mještani i mještanke, poštovani posjetitelji službenih web stranica Općine Oriovac,Osobito mi je zadovoljstvo pozdraviti Vas u ime Općine Oriovac putem službenih web stranica naše općine. Promišljajući o načinima dodatnog promoviranja područja naše općine, a vodeći se suvremenim razvojnim trendovima, odlučili smo se na izradu službenih web stranica općine, želeći na taj način ostvariti nekoliko ciljeva.
Općepoznata je činjenica, da u razvijenim zemljama svijeta, razvoj pojedinog društva u cjelini uvelike ovisi o praćenju komunikacijske tehnologije, te primjene iste u svakodnevnom životu. U današnje vrijeme globalnog razvoja tehnologije, moramo naglasiti činjenicu da se 47 % svjetskog stanovništva svakodnevno koristi internetom. Pozitivan trend porasta broja korisnika bilježi i Republika Hrvatska, te prema podacima Centra za istraživanje tržišta danas 37 % ukupnog stanovništva svakodnevno se koristi internetom, bilo u poslovne ili privatne svrhe.
Kada govorimo o cjelokupnom razvitku područja Općine Oriovac, neosporna je činjenica da će službene web stranice predstavljati „prozor u svijet“ putem kojega ćemo područje općine prezentirati i promovirati diljem svijeta. Tako će jednim klikom miša, svim zainteresiranim posjetiteljima biti dostupne osnovne informacije o Općini Oriovac, povijesti nastanka općine, svakom pojedinom naselju, kao i gospodarstvu, kulturi, turizmu, športu te svim ostalim segmentima i događanjima prisutnima na našem području.
Nemjerljiva je uloga koju će službene web stranice polučiti, posebice promatrajući s dugoročnog aspekta. Pozicionirajući Općinu Oriovac uz bok razvijenim urbanim sredinama, izradom navedenih web stranica želimo približiti našu općinu potencijalnim investitorima, posjetiteljima, turistima kao i svim našim žiteljima koji su silom prilika, u potrazi za boljim životom otišli sa svojih ognjišta.
Stoga, pozivam sve Vas, da se o svim novitetima koji se događaju na području naše općine upoznate na službenim web stranicama, uz nadu da će Vas one potaknuti da i osobno posjetite našu općinu, te i uživo doživite sve ljepote ovog slavonskoga kraja.
Načelnik Općine Oriovac
Antun Pavetić
Adresa: Trg hrvatskog preporoda 1
35250 Oriovac
Telefon: (035) 431 232
Fax: (035) 430 006
Mob. 098-263-822
E-mail: opcinaoriovac@gmail.com
IBAN : HR0424070001830900007
MB : 02599317
OIB : 67632922243
Tel. 035/431-232; 035/431-036, 098/955-8676
Fax: 035/430-006
e-mail : opcinaoriovac@gmail.com
Tel. 035/430-147, 035/431-232
Fax: 035/430-006
Mob. 098-983-3489
E-mail: knjiznica@oriovac.hr
Mob. 0989833485
E-mail: komunalno@oriovac.hr
Tel. 035/430-147,
Mob. 098-983-3489
E-mail: knjiznica@oriovac.hr
Ravnateljica: Blanka Stažić
Tel. 035/409-787
Mob. 0994242881
e-mail: vrtic.oriovac@gmail.com
Mob. 099-490-3009
Pozivaju se sva obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG) koja su imala štetu od suše u 2024. godini, a koja nisu bila obeštećena u okviru Mjere 23 „Izvanredna privremena potpora poljoprivrednicima koji su posebno pogođeni prirodnim nepogodama” da se žurno jave u Jedinstveni upravni odjel Općine Oriovac, a najkasnije do srijede, 11. lipnja 2025. godine
Obavijest o provedenom postupku ocjene o potrebi strateške procjene utjecaja na okoliš VI
Mišljenje Odjela za graditeljstvo,infrastrukturu i zaštitu okoliša
Službenik za informiranje:
Suzana Beketić
Tel. 035/431-232
Fax: 035/430-006
Mob. 098/955-8676
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Osoba za nepravilnosti:
Ivana Tomić
Tel. 035/430-147, 035/431-232
Fax: 035/430-006
Mob. 098-983-3489
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Komunalni redar:
Dubravko Kolundžić
Mob. 0989833485
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Načelnik:
Antun Pavetić
Mob. 098-263-822
Knjižnica i čitaonica:
Ivana Tomić
Tel. 035/430-147,
Mob. 098-983-3489
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Dječji vrtić "Ivančica Oriovac"
Blanka Stažić, ravnateljica
Tel. 035/409-787
Mob. 0994242881
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Reciklažno dvorište
Mob. 099-490-3009